Být na pozoru se vyplatí. Především při pročítání příchozích e-mailů a SMS zpráv. Jak poznat ty podvodné? To se dozvíte v našem novém článku.
Nebezpečí číhá v životě na každém rohu. A online svět není výjimkou. Především příchozí e-maily a také SMS zprávy se často stávají prostředkem kybernetického útoku tzv. phisingu s cílem získat vaše citlivá osobní data, jako jsou hesla, osobní údaje či informace k bankovním účtům a platebním kartám.
O phisingu jsme se více rozepsali v minulém článku, mrkněte, co za ním stojí a jak ho rozpoznat. A pak už se začtěte do následujících řádků, kde se seznámíte s tím, jak podvodné e-maily a SMS reálně vypadají a jak je poznáte.
Než otevřete e-maily…
Než se začtěte do jakéhokoliv e-mailu, buďte maximálně opatrní a pozorní. Nevyžádané pošty si nevšímejte a rozhodně v ní neotvírejte žádné neznámé odkazy ani nahrané přílohy. Proměňte se v detektivní očko, podvodné URL se totiž od těch klasických liší jenom drobným detailem, například chybným písmenkem nebo doménou. Detail, se kterým můžete přijít o hodně. Zkuste na to pamatovat, rozhodně se to vyplatí!
Copak nového máte ve schránce?
Jaké e-maily jsou v záplavě novinek nežádoucí a podvodné? S našimi tipy si připomenete, co už o podvodných zprávách víte, ale i další informace, které se hodí pro to, aby se kontrola příchozích zpráv stala přirozenou a automatickou činností, díky které budete chránit svá data i sami sebe. Tak jdeme na to!
- Nejdříve se zaměřte na textaci e-mailu. Podvodné e-maily obsahují chyby, překlepy, nestandardní znaky, chybějící diakritiku nebo zvláštní a netypické využití slov a slovních spojení.
- Bedlivě kontrolujte adresy odesílatelů. Podezřelou adresu poznáte na první dobrou. Obsahuje netypická slova, jména, slova nebo jména v cizím jazyce a zvláštní koncovky.
- To, co vám dále pomůže bude to, pokud se soustředíte na celkové vyznění zprávy. Podvodné e-maily jsou velmi naléhavé a vybízejí vás k okamžité reakci. Jsou plné výrazných a zabarvených slov, které podněcují k rychlému jednání a reakci. Podvodné e-maily vyvolávají pocit, že musíte vše udělat hned. Mohou mít podobu oznámení o tom, že vás čeká skvělá výhra, nějaká jiná neskutečně výhodná nabídka či výzva k úhradě nějakého poplatku či jiné akci.
Jaké e-maily vám mohou doletět do schránky?
- Spam – Spamové e-maily mohou, ale nemusí být nebezpečné. Nicméně, pokud se ve vaší schránce objeví jejich větší množství, buďte na pozoru. Bohužel je to známka toho, že se s vaší adresou nějakým způsobem obchoduje anebo někde již některá z vašich osobních dat unikla.
- E-mailový phishing – Na základě nějaké výzvy o kliknutí, odepsání a další reakce způsobené naléhavým oslovením získají podvodníci hesla k účtům, platební údaje či jiné informace.
- Spear phising - V tomto případě si útočník získává dopředu všechny možné dostupné informace, aby mohl vytvořit konkrétní phishingovou zprávu přímo pro vybranou skupinu, které chce zprávu zaslat.
- Spoofing – E-maily na první pohled mohou vypadat jako zpráva od známé značky nebo známé společnosti s dlouholetou tradicí. Nicméně je ve skutečnosti rozeslána z podvodné adresy. Varovným signálem mohou být drobné chyby, jak jsme zmiňovali výše nebo to, že společnost po vás požaduje nějaký nestandardní postup za účelem získání vašich hesel, platebních údajů a citlivých informací.
- Whaling - V tomto případě se jedná o jeden z typů spear phishingového útoku, který cílí na vybranou skupinu, a to vrcholové manažery a majitele firem.
- Vishing - Jedná se o phishingový útok prostřednictvím telefonního hovoru. Podvodné volání probíhá prostřednictvím automaticky přehrávaných zpráv z čísel, která vypadají jako reálná čísla skutečných institucí.
Ubraňte se i smishingu neboli podvodným SMS zprávám
Přišla vám podivná SMS, kterou jste nečekali? Pak zbystřete. Pokud je její součástí jakákoliv výzva ke stažení nějakých souborů a aplikací, kliknutí na neznámé odkazy, výzvy o sdělení informací přihlašovacích údajů na sociální sítě, do bankovnictví či e-mailu, nereagujte. Stejně jako na zprávy o vyzvednutí zásilky, kterou nečekáte či o výzvě k výběru výhry či odblokování karty. Pokud máte jakékoliv obavy, vždy si skutečný stav ověřte přímo s konkrétní institucí. Buďte maximálně obezřetní. V tomto případě se to vyplatí. Máte-li jakékoliv pochybnosti, poraďte se nejdříve se svými blízkými a vše co je možné, si případně zkontrolujte. A v případě e-mailů je můžete rovnou ve své schránce nahlásit, čím přispějete k ochraně dalších uživatelů.